×
Kontakt

O nama

Ravnatelj DUZS / Director General

ravnatelj
dr. sc. Dragan Lozančić

Funkcije/Iskustvo

Ravnatelj, Sigurnosno obavještajna agencija (od 22. listopada 2012. do 5. svibnja 2016.)
Pomoćnik ministra obrane, MORH (od 1. siječnja do 22. listopada 2012.)
Ravnatelj, Uprava za obrambenu politiku, MORH (od 2. lipnja do 22. prosinca 2011.)
Viši stručni savjetnik, Odjel za koordinaciju, Uprava za obrambenu politiku, MORH (od 3. rujna 2010. do 1. lipnja 2011.)
Profesor, Europsko središte za sigurnosne studije „George C. Marshall“, Garmisch-Partenkirchen, SR Njemačka (2.09.2006.-3.09.2010.)
Zamjenik načelnika Službe za obrambenu politiku i planiranje, MORH (1.04.2005.-31.08.2006.)
Postdiplomski studij o globalnoj sigurnosti („Defence Diplomacy Scholar”), Sveučilište „Cranfield“, Velika Britanija (2003-2004.)
Načelnik Službe za međunarodnu obrambenu suradnju, MORH (1.09.2000.-31.03.2005.)
Načelnik Odjela za multilateralu, Uprava za međunarodnu vojnu suradnju, MORH (1.07.1999.-31.08.2000.)
Savjetnik, Ured za operativno upravljanjem preustrojem, MORH (23.04.1998.-30.06.1999.)
Pročelnik, Ured za izradu strategije obrane, MORH (1.10.1997.-22.04.1998.)
Načelnik Odjela, Vojno-tehnički savjet, MORH (2.05.1995.-30.09.1997.)
Izvršni direktor za lobiranje, Hrvatsko-američka udruga, Washington DC, SAD (1994-1995.)
Ured za strane novinare, MORH i Ministarstvo informiranja RH, Zagreb (1991-1993.)
Asistent/istraživač, New York Institute of Technology, New York, SAD (1984-1990.)

Posebne aktivnosti i zadaće
– Pristupni pregovori s EU, predstavnik MORH-a na redovnim koordinacijama Vlade i član pregovaračke skupine za poglavlje 31. (2005-2006.)
– Član tima Vlade RH za izradu Strategije nacionalne sigurnosti RH (2002.)
– Izradio „Prezentacijski dokument RH“ za NATO-ov program „Partnerstvo za mir“ (2000.)
– Član ekspertnog tima za izradu Strategije razvoja RH (1998.)
– Član upravljačkog tima za obrambene reforme i preustroj MORH-a (1995.-1997.)
– Stručni savjetnik/ekspert za reformu sigurnosnog sektora, DCAF, Švicarska Konfederacija (2016-2017.)
– Gost predavač u Marshall Centru, na Fakultetu političkih znanosti (Zagrebačko sveučilište), te u Ratnoj školi OSRH, Zapovjedno stožernoj školi OSRH i Vojno-diplomatskoj školi MORH-a

Obrazovanje
Magisterij, globalna sigurnost (2005.), Cranfield University, Velika Britanija
Magisterij (1989.) i doktorat (1995.), strojarstvo, Columbia University, New York, SAD
Diplomirani inženjer strojarstva (1986.), New York Institute of Technology, New York, SAD
Završio klasičnu katoličku gimnaziju „Holy Cross“ (1981.), New York, SAD

Specijalizacija
Tečaj o civilno-vojnim odnosima (Naval Postgraduate School, Monteray, SAD)
Tečaj o strateškim promjenama i upravljanu te strategiji nacionalne sigurnosti (George C. Marshall Center, Garnisch, Njemačka)
Tečaj o europskoj sigurnosti (L’Institut des Hautes Etudes de Defense Nationale, Pariz, Francuska)
Tečaj o NATO-u i europskoj sigurnosti (NATO School-SHAPE, Oberammergau, Njemačka)
Tečaj o mirovnim operacijama za visoke predstavnike (UN Department for Peacekeeping Operations, Durban, Južna Afrika)

Osobne vještine i kompetencije
Organizacija rada, upravljanje (menedžment) i strateško planiranje
Položeni državni stručni ispit
Jezici – engleski (aktivno) i francuski (pasivno)

Odlikovanja
Za sudjelovanje u Domovinskom ratu i doprinos razvoju Republike Hrvatske:
– Red kneza Branimira s ogrlicom
– Red hrvatskog pletera
– Red hrvatskog trolista
– Spomenica domovinskog rata
– Spomenica domovinske zahvalnost
Također primio odlikovanje Republike Francuske:
– Chevalier dans l’Ordre National du Mérite

Publikacije
Autor mnogobrojnih publikacija (stručni časopisi, poglavlja u knjigama)

Osobni podaci
Rođen 27. rujna 1963., u Zadru, RH, oženjen, dvoje djece.


Short Biography

Dr. Dragan Lozancic has been a government civil servant for well over two decades and has held several senior posts in the Republic of Croatia.

In his most recent assignment, Dr. Lozancic served as the Director of the Croatian Security and Intelligence Agency (SOA) from October 2012 to May 2016. He was appointed to this post by a joint decision of the Prime Minister and the President of the Republic of Croatia. As Director of SOA, he introduced a robust set of reforms, several new initiatives and an ambitious international cooperation agenda.

Before that, Dr. Lozancic was the Assistant Defence Minister responsible for defence policy, planning and international security affairs.

In his extensive civil service career, he was involved in international cooperation, defence management and modernization (including military-technical projects), formulating security and defence policy, strategic planning, key security and defence reforms, as well as public affairs. He took part in developing the national security strategy, Croatia’s accession to NATO and the government’s EU accession talks. He has vast interagency experience, including the development of national legislation, key government policies and strategies.

While on government leave (2006 to 2010), Dr. Lozancic was a member of the faculty at the College of International and Security Studies of the George C. Marshall European Center for Security Studies in Garmisch-Partenkirchen, Germany. He lectured on regional security, security sector reform and transnational security challenges.

Dr. Lozancic has conducted extensive research, published numerous articles and written book chapters. He lectures on various security-related issues at Zagreb University, the Republic of Croatia’s Armed Forces War College, the Command and Staff School, Military Diplomatic School and other institutions. He has also provided expert advice and support on security sector reform efforts to several international organizations.

He was awarded numerous national service medals and was formally recognized for his public service and achievements. Dr. Lozancic was also decorated “Chevalier dans l’Ordre National du Mérite” by the President of the Republic of France.

Dr. Lozancic was a defence diplomacy scholar at Cranfield University in the United Kingdom, and holds the degree of M.S. in global security studies (2005).

He has also earned a Ph.D. (1995), M.Phil. (1995) and M.S. (1989) from Columbia University in New York City and a B.S. degree (1986) from the New York Institute of Technology in the United States.